هیترهای صنعتی

همانگونه كه مستحضرید مقاومت بطور ذاتی یك مبدل الكتریسیته به حرارت می باشد.
اما چرا محصولات دسته مقاومت به دو گروه مقاومت های صنعتی و هیترهای صنعتی تقسیم بندی می شود.
در مقاومت های صنعتی طراح یا بهره بردار به دنبال ایجاد تغییر در كمیات الكتریكی یك شبكه یا یك الكترو موتور و ..... می باشد و حرارت ایجاد شده ناشی از ذات مقاومت است بنابراین مطلوب بهره بردار نیست لذا در تولید این دستگاهها ایجاد حرارت كمتر و در حد استاندارد (تقریبا 800 درجه سانتیگراد برای حالت گذرا و 350 درجه سانتیگراد برای حالت دائم) مورد نظر می باشد اما در هیترهای صنعتی هدف، استفاده از حرارت یك المنت مقاومتی است، لذا تولید حرارت مطلوب بوده و از آن جهت مصارف مختلف بهره گرفته می شود.
در بسیاری از تولیدات صنعتی و مخصوصا در پالایشگاهها و صنایع وابسته و نیز ایستگاههای تقویت فشار گاز و... حفظ دمای یک ماده (عمدتا با ساختار مایع یا گاز) بسیار مهم است و در صورت کاهش دما خواص محصول و یا عملکرد تجهیزات انتقال و یا نگهداری محصول دچار مشکل میشود. در این موارداز هیتر های صنعتی استفاده میشوند که در انواع فلنچی یا کمربندی و .... ساخته میشوند که نوع فلنچی آن معمولا ضد انفجار می باشد.
برنا الکترونیک افتخار آن را دارد که به عنوان یكی از معدود تولید کنندگان این محصول در ایران شناخته شده و هیترهای تولیدی آن در بخشی از سایتهای پتروشیمی کشور نظیر پتروشیمی اراك، پتروشیمی جم و ... در حال سرویس دهی می باشند.

 

هیتر فلنچی

هیتر فلنچی معمولا در بسیاری از فرایندهای متکی به مواد شیمیایی ، نفتی ، گازی یا آبی به صورت کل برای سیالات مایع یا گاز مورد استفاده قرار می گیرد در این نوع هیترها عملا سیال در تماس مستقیم با حرارت المنت هیتر قرار می گیرد و به نوعی گرمایش از درون پروسس محسوب می شود که شامل فلنجهایی مطابق استاندارد ANSI بوده که توسط تعدادی هیتر لوله ای خم شده (U Type) یا لوله شده (Wound type) بر روی سطح فلنچ چیده شده اند. در این هیترها یک یا چند ترموکوپل در وسط المانها نصب می شود تا اجازه اندازه گیری برای رله های حرارتی یا کنترلهای دیجیتالی میسر شود تا بتوان به وسیله آنها به دمای دلخواه رسید. و بدین ترتیب شرایط ایجاد گرمایش درونی در سیستم ایجاد می شود.

هیتر های فلنجی ساخت شرکت برنا الکترونیک با استفاده از آلیاژهای مختلف برای حفاظت از خوردگی و افزایش طول عمر هیتر و با توجه به نوع کاربرد آن ساخته می شود. بر روی فلنچ یک باکس اتصال نصب می گردد که معمولا به صورت جوشی بوده و در مصارف پالایشگاههایی غالبا به صورت ضد انفجار ساخته می شود. در جوشکاری Junction Box و هیترها به فلنچ از ظرافت و تکنیک بالایی می بایست بهره بردچرا که در غیر این صورت شاهد بروز نشتی خواهیم بود و از آنجا که متریال هیتر، فلنچ و باکس در بسیاری از موارد با همدیگر متفاوت هستند روش جوشکاری آنها و فیلرهای مورد استفاده از WPSهای خاصی طبعیت می کند.

 

برخی مشخصات عمومی این هیترها : 

- چگالی توان 5/15 وات بر سانتیمتر مربع
- حداکثر توان تا 3 مگا وات
- ولتاژ تا 600 ولت AC
- دما برای استینلس استیل 316 تا 650 درجه سانتیگراد
- دما برای استینلس استیل 304 تا 650 درجه سانتیگراد
- دما برای فولاد تا 400 درجه سانتیگراد

 

باند هیتر

در بسیاری از موارد چه از نظر عملکردی و سیستمی و چه از نظر محتوای انفجاری برخی مواد، نمیتوان سیستم گرمایش از درون را پیاده سازی نمود و نیاز به سیستم گرمایش غیر مستقیم یا همان گرمایش از بیرون وجود دارد .
شرکت برنا الکترونیک تولید کننده باند هیتر در انواع مختلف از نظر ابعاد، ولتاژ و توان می باشد. که جهت گرم کردن لوله ها و تیوپهایی استفاده میشود که نیاز به گرمایش از خارج دارند. گرم کردن لوله ها ، مخازن و بشکه ها معمولا برای روغنها، گریسها و یا برای سیستمهای دوار مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین از باند هیتر ها از گرمایش الکتریکی برای افزایش تدریجی دمای سطوح مخازن، لوله ها استفاده می کنند. باند هیتر های صنعتی میتوانند با باکسهای ترمینالی مطابق با استاندارد NEMA1 و NEMA 4 ساخته شوند که ترمینالها را در بربر نفوذ رطوبت محافظت میکنند بعلاوه از تجهیزاتی از قبیل کنترلهای ترموساتی و یا ترموکوپلهای دیجیتال برای کنترل و تنظیم دما استفاده می شود. عایق کاری داخل این هیتر ها به گونه ای است که از هدر رفت بیرونی گرما جلوگیری نموده و جهت هدایت گرما را به درون متمرکز می کند.
باند هیترهای ساخت برنا راه حلی ایده آل برای نیازهای با تراکم وات بالا و نیازهای گرمایشی بالا به خصوص برای صنایع پتروشیمی میباشد. انواع مختلف باند هیترها شامل باند هیترهای عایق شده با میکا و سرامیک در شرکت برنا الکترونیک ساخته می شود.

 

برخی مشخصات عمومی این هیترها : 

- پوشش نهایی از جنس استینلس استیل

- حداقل قطرداخلی 50 میلیمتر (2 اینچ)

- حداقل عرض 25 میلیمتر (1 اینچ)

- ضخامت از 10 میلیمتر

- ماکزیموم توان 7 وات بر سانتیمتر مربع و یا برحسب طراحی یا سفارش مشتری

- المان هیتر از جنس نیکل کروم

- نگهدارنده توسط قطعات چینی یا میکا

- تمرکز حرارت به داخل باندی

- در رفت حرارت ازجدار بیرون به میزان حداقل

- دمای متوسط داخل باندی تا 650 درجه

از ویژگی های باند هیتر برنا می توان به راندمان بالا، ذخیره انرژی، انعطاف پذیری، دوام، جهت دهی مناسب گرما و فراهم کردن توزیع حرارت یکسان اشاره نمود.

 

 

 

 

 


ارسال نظر

ارسال